Bílé estetické zubní výplně Brno - Fotokompozit

Zubní ordinace Brno - MUDr. Tomáš Sojka

DENTAMEDIKA.cz

 

  Fotokompozit je pevná, estetická, bílá výplň, která je takřka k nerozeznání od valstního zubu. Na rozdíl od amalgámu, který se k zubu nenalepí vůbec, se pevně váže ke zbývajícím zubním tkáním. Tím spojí oslabené části zubu a zub se tak zpevní. Nepoužíváme tzv. "economy" materiály, které sice mají o něco nižší cenu, ale snadněji se lámou a mohou se zabarvovat.

   Aby byla vazba mezi zubem a fotokompozitem kvalitní, je třeba při zpracování udržet maximální sucho. Pro dokonalou izolaci od slin a vlhkosti je vhodné použít během práce speciální ochrannou blánu - Kofferdam

     Olámané zuby   Opravené zuby

 Obr. 1-2 Pokud nejsou nahrazeny ztracené zadní zuby, dochází k přetěžování a nadměrnému opotřebování zubů předních. Nejprve je nutné tzv. zvýšit skus. Při tom jsou pomocí protetické  práce doplněny zadní zuby, které zvýšíme právě o tolik, abychom měli následně prostor pro doplnění ztracených tkání předních zubů fotokompozitem.

 

   Na přední zuby používáme kvalitní, pevná a dobře leštitelná nanohybridní fotokokompozita. K dispozici máme škálu barev a různých transparencí. Jelikož žádný zub není jednobarevný (u krčku bývá tmavší a k řezací hraně se zesvětluje), vymodelujeme podle zbarvení zubu, nebo zubů sousedních, jednu výplň i ze šesti různých odstínů. Zároveň použijeme materiály s různou pružností, čímž se kompenzuje napětí vznikající při tuhnutí a dále pak napětí u krčku, kde se zub snaží při kousání "ohýbat". Výplň stavíme z malých vrstev a každou samostatně vytvrzujeme. Tím dosáhneme minimálního celkového smrštění. Pokud by se tento postup nedodržel, vznikly by kolem výplně spáry, které by byly snadno napadnutelné zubním kazem. Fotokompozitní rekonstrukce většího rozsahu jsou pak náročné na čas i trpělivost (jak pacienta, tak lékaře).

Zlomený zub     Dostavba bílou fotokompozitní výplní

Obr. 3-4 Mezizubním kazem oslabená horní dvojka se rozlomila.

Po důkladném odstranění kazivých hmot jsme ji doplnili fotokompozitem.

Jelikož byl zub již endodonticky ošetřen, bylo vhodné jej vyztužit sklolaminátovým čepem.

 

   Na zadní zuby používáme speciální materiál - Silorane adhesive system, který má jako první na světě kontrakci (smrštění) pod 1%.  Obsahuje velké množství anorganického plniva a tak ještě lépe odolává velkým žvýkacím tlakům. Mezi jeho další výhody patří (na rozdíl od jiných světlem tuhnoucích fotokompozit) možnost práce za plného ordinačního osvětlení, aniž by předčasně ztuhl. Z toho plyne, že na práci dobře vidíme i v zadních částech úst a nepracujeme jen "odhadem".

 

    Rozlomený zub                 Bílá výplň

Obr. 5-6 Dolní pětka se v důsledku  kazu rozlomila. Do defektu již přerůstá dáseň, která neumožňuje klasické doplnění výplní bez předchozí přípravy. V takovém případě po aplikaci malé injekce dáseň bezbolestně odstraníme pomocí vysokofrekvenčního proudu nebo laseru. Rána nekrvácí a pacient může mít po odeznění injekce jen pocit, jako by se škrábl. Zub jsme domodelovali ze Siloranu.   

 

   Zbytek zubuSpravený zubZub ve skusu

Obr. 7-8-9  Z rozlomené horní čtyřky zbyla jen patrová stěna. Při klasickém ošetření by bylo nutné během několika návštěv zub umrtvit ("vytáhnout nerv"), endodonticky ošetřit, vyrobit kořenovou nástavbu, otisknout na korunku a nacementovat korunku. V našem případě stačilo zub dostavět ze Siloranu - bez nutnosti devitalizace.

 

Obr. 10-11  Podobná situace jako v předchozím příkladě. Horní čtyřka s amalgamovou výplní se rozlomila. Opraveno Siloranem.

 

  Černá plombaBílá plomba

Obr. 12-13 Pro netěsnost a  kaz pod amalgámovou výplní jsme tuto "plombu" odstranili a zub domodelovali ze Siloranu.

 

  

Obr. 14-15 Dva kazy na dolní šestce. Kofferdam. Silorane.

 

Obr. 15-16 Odvrtané kazy na horní šestce a sedmičce s použitím izolační kofferdamové blány (foceno v zrcadle). Dostavěno Siloranem.

 

Obr. 17-18 Další příklad ošetření bílou výplní na horní šestce a sedmičce s kofferdamem.

 

          

Obr. 19-20 Nevyhovující amalgámová výplň se skundárním kazem byla nahrazena fotokompozitní výplní. Pro synchronizaci s okolními zuby byly fisury (zářezy mezi hrbolky) dobarveny speciálním fotokompozitem. Zub tak vypadá přirozeněji.